Motivácia, Úvod články

Útok na strie

Strie sa dajú prirovnať k jazvám. Keď sa pokožka nedokáže prispôsobiť
rýchlo sa zväčšujúcemu objemu tela, začne praskať. Spočiatku bývajú trhlinky výrazné a ich obľúbenou farbou je modročervená alebo ružová. Po pôrode sa čiastočne stiahnu a vyblednú, nikdy sa však celkom „nevyparia“. Poškodené elastické vlákno už nezocelí žiadne kúzlo a majiteľke tenkých striebristých pásikov zostávajú iba dve možnosti – buď sa s nimi zmieri, alebo vyhľadá špecialistu na maskovanie. Tretia alternatíva, teda speňaženie striebra, neprichádza do úvahy.

Ak aj vy riešite podobné dilemy, vedzte, že ani náhodou nie ste sama. Strie netrápia len pár nešťastníčok či tehotné, ale patria k bežným kožným problémom. V puberte dostane pečiatku na telo až tri štvrtiny dievčat a viac než tretina chlapcov. Príčinou je rýchly rast kostry a svalov, prípadne prudké zmnoženie podkožného tuku. Výskyt strií je prirodzený aj v gravidite, pretože sa rýchlo zväčšujú prsné žľazy i bruško a divy stvárajú aj hormóny. Čísla hovoria, že sa s nimi zoznámi až 90 percent tehotných. Pajazvičky neobchádzajú ani zvyšok populácie – na vine býva náhle priberanie alebo hormonálne poruchy štítnej žľazy či nadobličiek. „Strie, ktoré vznikajú v období puberty, bývajú lokalizované v krížovej oblasti, na stehnách, bokoch a nad kolenami. Počas tehotenstva sa objavujú najmä na bočných stranách brucha, bedrách, stehnách a prsníkoch, zvyčajne až v šiestom mesiaci. Ak sú príčinou vzniku endokrinologické poruchy, strie si vyberajú predovšetkým oblasť brucha, stehien a podpazušia,“ vysvetľuje MUDr. Zuzana Lukáčová z Laserového a dermatologického centra v Bratislave.

Pravda je uprostred

Keď som sa v jednej odbornej knihe dočítala, že vzniku trhliniek sa nedá predchádzať a tie existujúce sú neodstrániteľné, iba sa postupom času stávajú menej nápadné, takmer ma hodilo o zem. Veď výrobcovia kozmetických prípravkov či dermatológovia z rôznych centier tvrdia presný opak – strie nemusíte „chytiť“, a ak predsa len, rôzne procedúry ich vynikajúco zamaskujú. Kto má teda pravdu? „Názory na predchádzanie vzniku strií sú rôzne. Niektoré knihy uvádzajú, že strie nie je možné ovplyvniť žiadnou terapiou a liečebné pôsobenie mastí nebolo dokázané, ďalší odborníci hovoria najmä o možnosti prevencie. Správna starostlivosť o pokožku dokáže vzniku trhliniek predísť, keď nie úplne, tak aspoň pokiaľ ide o ich množstvo a rozsah.“
Voľba je na vás
Z toho jednoznačne vyplýva, že si môžete vybrať. Buď si vyložíte nohy na stôl a budete deväť mesiacov optimistka, alebo začnete konať, a to hneď, ako sa na tehotenskom teste ukážu dve čiarky. Strie sa na koži neobjavujú z večera do rána, a preto je veľká šanca, že ak sa budete o telo a pokožku pravidelne starať, nechajú vás na pokoji. Slovné spojenie „a preto je veľká šanca“ som použila zámerne. Na tomto svete totiž nie je nič isté. A súhlasí s tým aj dermatologička: „Žiadne odporúčanie na predchádzanie vzniku strií nie je účinné na sto percent. Napriek veľkej snahe sa môžu na koži objaviť, a naopak, i keď sa nebudete o nič snažiť, nemusia sa vytvoriť. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že moje úsilie počas tehotenstva bolo ocenené, ale len na bruchu. Ostatné rizikové partie mi ozdobilo zopár trhliniek.“ Pri vzniku strií zohráva podľa lekárov dôležitú úlohu aj genetika. Niektoré ženy sa môžu natierať celé dni, ale márne, iné priberú počas tehotenstva tridsať kíl a majú „na háku” všetky dobre mienené rady i krémovanie a po pôrode sa pýšia hladkým bruškom. Takýchto výnimiek je však málo-pramálo.

Náročné gumovanie

Ak sa vám napriek pozitívnemu mysleniu a nadštandardnej starostlivosti strie vytvoria, nevešajte plavky na klinec. Aj po pôrode sa v nich budete môcť ukázať na verejnosti. Koho už len budú na pláži zaujímať vaše strie! A keď po čase prestanú byť také výrazné, prípadne vám ich v kozmetickom salóne trošku zamaskujú, vaše komplexy sa v letnej horúčave vyparia. „Tak ako neexistuje stopercentne účinná metóda zabraňujúca vzniku trhliniek, zatiaľ nikto nevymyslel ani stopercentne účinnú techniku na ich vygumovanie. Výnimku predstavujú prípady, keď sú strie lokalizované na veľmi malej ploche, ktorá sa dá celá chirurgicky odstrániť. Ostatné terapeutické metódy sú zamerané na ich vyhladenie alebo zbrúsenie, takže iba zmierňujú výraznosť,“ konštatuje doktorka Lukáčová a dodáva: „Najlepším spôsobom liečby zostáva prevencia.“

NAJÚČINNEJŠIE ZBRANE
(ALEBO 5 PREVENTÍVNYCH KROKOV PRE BUDÚCE MAMIČKY)

1. Kontrola hmotnosti – odborníci neodporúčajú pribrať počas gravidity viac ako 8 až 12 kg.
2. Zdravá výživa – svoje bláznivé chute držte pod kontrolou. Jedálny lístok zostavujte tak, aby v ňom bol dostatok bielkovín i vitamínov C a E.
3. Pohyb – tehotenstvo neznamená, že si máte ľahnúť a ležať. Primerané cvičenie prospeje vášmu zdraviu, bábätku i pokožke.
4. Vodná procedúra – počas sprchovania masírujte prúdom vody prsia, bruško, bedrá a stehná, najlepšie krúživými pohybmi.
5. Každodenné natieranie – od konca tretieho mesiaca si ohrozené oblasti natierajte a zároveň jemne masírujte špeciálnym olejom alebo krémom proti vzniku strií. Kožu však príliš nenapínajte, aby ste ju nepoškodili.

Z ponuky v salónoch…

1 Populárne je
laserové ošetrenie, ktoré sťahuje kolagénové vlákna strií, vďaka čomu ich zužuje.

2 V počiatočnom štádiu, keď sú jazvičky ešte purpurové, pomáha aj aplikácia vysokokoncentrovaných ovocných kyselín.

3 Na zamaskovanie riedko rozosiatych trhliniek odporúčajú plastickí chirurgovia odsatie tukového tkaniva nachádzajúce sa pod nimi. Po zákroku sú strie menej nápadné.

4 Stav pajazvičiek zlepšuje i masáž špeciálnym prístrojom na vákuovú lymfodrenáž.

5 Osvedčeným preventívnym prostriedkom je mikrodermabrázia – špecialista prebrúsi hornú vrstvu pokožky, dobre ju prekrví a následne do nej aplikuje výživné látky zabraňujúce praskaniu kože. Zákrok môžu absolvovať aj budúce mamičky.

ANETA GRAINDOVÁ;FOTO ISIFA

Zdroj: Eva